Érdekel, hogy adhatsz-e a boltodban ingyenes wifit jelszóvédelem nélkül?
forrás: Computerword:
Ha üzleted, éttermed, kávézód van és ingyen wifit biztosítasz a vendégeidnek, akkor is használj jelszót! Ne csak azért, hogy a környező összes szomszéd ne a tiedet használja, hanem mert az Uniós ajánlás is ez.
A neten le- /feltölthető szerzői jogvédelmet sértő zene, film, kép. Ezeket lenyomozva, esetleg pont a te cégedet fogják megtalálni.
Egy németországi üzletben az ingyenes wifin keresztül töltöttek le dalokat, ezzel szerzői jogokat sértve. Bírósági ügy lett belőle. A bíróság kimondta:
“Az információk “egyszerű továbbítása” esetén a hálózathoz való hozzáférést biztosító szolgáltató nem felelős a jogsértésért.”
A bírósági azonban tovább megy és azt kéri:
“Kötelezzék az üzlettulajdonost a vásárlók által elkövetett jogsértések megszüntetésére vagy megelőzésére.”
Majd megállapítja, hogy megfelelő, ha jelszavas védelemmel látja el a boltos a wifi szolgáltatást, melyet úgy kaphat meg a felhasználó, ha megadja néhány személyes adatát. Az uniós bíróság szerint a jelszavas védelem és az, hogy kinyomozhatóak ők is az adatuk alapján, eltántoríthatja a felhasználókat a szerzői jogok megsértésétől.
Ez megfelelően védi a szerzői jogokat, de nem korlátozza túlzottan a boltos vállalkozási szabadsághoz és a tájékozódási szabadsághoz fűződő jogait.
Ez az uniós döntés mind a 28 tagállamra nézve kötelező.
Az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény 8. § – is kimondja: a hozzáférés-szolgáltató – feltéve, hogy az információ továbbítását nem ő kezdeményezi, címzettjét nem ő választja meg, és tartalmát nem ő választja ki – az általa hozzáférhetővé tett információ tartalmáért nem felel.
7.§
(2) A közvetítő szolgáltató a más által rendelkezésre bocsátott, a közvetítő szolgáltató által nyújtott információs társadalommal összefüggő szolgáltatással továbbított, tárolt vagy hozzáférhetővé tett információért – a 8-11. §-okban meghatározott feltételek fennállása esetén – nem felel.
(3) A közvetítő szolgáltató nem köteles ellenőrizni az általa csak továbbított, tárolt, hozzáférhetővé tett információt, továbbá nem köteles olyan tényeket vagy körülményeket keresni, amelyek jogellenes tevékenység folytatására utalnak.